Рівненський відокремлений підрозділ установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» минулого вівторка запросив на неформальну зустріч журналістів та осіб, які безпосередньо мають відношення до децентралізації в області. Подібні заходи проходять за підтримки програми «U-LEAD з Європою». Працівникам ЗМІ розповідали про діяльність ОТГ і подальшу перспективу їх створення заступник голови ОДА Ігор Тимошенко, керівник обласного «Центру розвитку місцевого самоврядування» Руслан Сивий, керівник Бугринської ОТГ Сергій Пилипчук.
Ігор Тимошенко зокрема повідомив про те, що наша область знаходить на восьмому місці за темпами створення ОТГ. Вже діють 25 об’єднаних територіальних громад, ще три з’являться в кінці квітня, після виборної кампаній, що вже розпочалися в Олександрійській, Шпанівській (Рівненський район) та Повчанській (Дубенський район) ОТГ. За перспективним планом передбачається в області створити 66 об’єднаних територіальних громад. Однак, в шести районах нашого краю ще немає жодної ОТГ. Деякі з них, можливо, з’являться в цьому році, решту побачимо у 2019.
Власне, навколо цих даних і точилася подальша розмова. В чому позитив створення ОТГ. Внаслідок фінансової децентралізації власні доходи місцевих бюджетів цих громад зросли майже у півтора рази, а з урахуванням відповідних трансфертів від держави, ресурси громад зросли у 3,5 рази. Торік на формування інфраструктури ОТГ з державного бюджету було виділено 64 млн грн. Така ж сума передбачена і на цей рік.
Журналістів цікавило чому решта громад не поспішають об’єднуватись. Ігор Тимошенко та Руслан Сивий назвали різні причини. Серед них недосконала законодавча база, небажання окремих сільських голів займатися цим питанням, нестача нових лідерів, які б могли очолити цей процес, а ще слабке економічне підґрунтя в окремих регіонах. Де є фінансові можливості, там активніше люди йдуть на об’єднання, бо бачать додаткові кошти для розвитку громади. Рівненський «Центр розвитку місцевого самоврядування» систематично проводить навчання кадрів ОТГ, демонструє позитивні приклади діяльності об’єднаних громад. Прикладом успішної децентралізації є Бугринська ОТГ. Її голова Сергій Пилипчук розповів журналістам, як діє громада. Децентралізація дала можливість отримати більше джерел фінансування брати учать у різних грантах, в тому числі й європейських. А, головне, активізувалась громада. Нині ніхто не вважає, що на її території є якісь питання, які б їх не стосувались.