13 липня Верховна Рада підтримала у першому читанні урядовий законопроект, який дає старт масштабній пенсійній реформі.
Урядова реформа – це п’ять простих, але надважливих кроків.
Перший – від 1 жовтня пенсії будуть перераховані відповідно до зростання середньої заробітної плати. Тому розмір виплат за однакової кількості страхового стажу та заробітку у пенсіонерів, які вийшли на пенсію в різні роки, може відрізнятися в 2,5 рази. Після осучаснення 9 млн українців отримуватимуть від 200 грн. до понад 1000 грн. доплати.
Другий крок - збільшення вже від 1 жовтня мінімальної пенсії – до 1 373 грн.
Урядова пенсійна реформа передбачає щорічний автоматичний перерахунок пенсій в залежності від рівня інфляції і зростання середньої заробітної плати.
Третій крок – встановлення справедливих і однакових умов призначення пенсій для всіх. Вже з наступного року пенсії призначатимуться в залежності від стажу і розміру заробітної плати.
Четвертий крок - скасування 15-відсоткового зниження пенсій тим, хто продовжує працювати.
П’ятий крок – ліквідація дефіциту Пенсійного фонду. Уряд планує до 2024 року зробити Пенсійний фонд бездефіцитним. Це означає, що у Фонді з’являться можливості інвестувати в підвищення пенсій. А відтак, і в якість життя українських пенсіонерів.
Разом з тим, підвищення пенсійного віку реформа не передбачає.
Також Уряд пропонує з 1 жовтня 2017 року перерахувати раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн. як для нарахування цьогорічних пенсій, так і для перерахунку.
Урядова пенсійна реформа пропонує обчислювати нові пенсії з коефіцієнтом страхового стажу 1 замість 1,35. У наступному році при розрахунку пенсії буде враховуватись середня заробітна плата в Україні за останні 2 роки, тоді як зараз - 3 роки. Тобто, у наступному році при розрахунку пенсій буде враховуватись середня заробітна плата на рівні 5266,76 грн.
До розгляду урядового пенсійного законопроекту Верховна Рада повернеться восени після парламентських канікул. До цього триватиме обговорення документу.
Приклад
Приміром, людина має 34 роки страхового стажу. Її заробітна плата удвічі вища за середню.
Пенсія розраховується за формулою Пр = Сз × Ікз × Кс, де
Пр – розмір пенсії;
Сз – розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням;
Ікз – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
Кс – коефіцієнт страхового стажу
Пенсія, призначена в 2017 році
3 764,40 грн * 2 *0,459 = 3 455,72 грн
Пенсія, призначена в 2018 році після реформи
5266,76 * 2 *0,34 = 3 581,40 грн